Tuesday, 10 February 2009

muza Lewisa Carrolla

Alice Pleasance Liddell (1852-1934) to pierwowzór postaci Alicji z "Alice's Adventures in Wonderland" autorstwa Lewisa Carrolla (pseudonim literacki Charles'a Lutwidge'a Dodgson'a). Ta dziesięcioletnia córka przyjaciół L.Carrolla była nie tylko inspiracją postaci najznakomitszej książki angielskiego wykładowcy matematyki i logiki, która wraz z siostrami często słuchała jego fantastycznych opowieści, lecz także jego ulubioną modelką. Została uwieczniona na niezwykłych fotografiach słynnego matematyka i pisarza, którego pasją była też fotografia. L. Carroll szczególnie upodobał sobie jako wdzięczny obiekt fotografowania dzieci sąsiadów i znajomych, a zwłaszcza dziewczynki, które portretował w bajkowej scenerii, przebraniach lub strojach z epoki, sprawiając, że jego portrety miały niepowtarzalny klimat.

Alice Liddell w stroju żebraczki, fot. L. Carroll, 1858r.


Alice Liddell, fot. L. CarrollAlice Liddell, fot. L. Carroll

Alice jako młoda kobieta w obiektywie Julii Cameron
Siostry Liddell (Edith, Lorina Charlotte i Alice Pleasance), fot. L. Carroll, 1859r.
Siostry Liddell (Edith, Lorina Charlotte i Alice Pleasance - pierwsza z prawej), fot. L.CarrollFot. L. CarrollMarta White, fot. L. Carroll

Beatrice Henley, fot. L. Carroll


Jeśli, tak jak ja, daliście się porwać niezwykłym portretom autorstwa Lewisa Carrolla, koniecznie zajrzyjcie na www poświęconą fotografiom autora Alice's Adventures in Wonderland.

No comments: