Thursday, 26 May 2011

o truskawkach, balecie i życzeniach

w piekarniku właśnie dochodzi czekoladowa Pavlova* z truskawkami...
niespodzianka dla mamy na Dzień Mamy!
siedzę na bosaka na rozgrzanym majowym słońcem tarasie...
co jakiś czas z domu napływa do mnie słodki zapach czekoladowej bezy niesiony ciepłymi podmuchami wiatru...
tak więc siedzę na tarasie i zajadam truskawki, szkoda że nie prosto z grządki, ale tak też jest bardzo dobrze...
po południu jestem zaproszona przez Bartosza na przyjęcie do szkoły...
o niczym nie chciał mi więcej powiedzieć - to słodka tajemnica i niespodzianka! - oznajmił.
potem jedziemy do mojej mamy - to miała być niespodzianka i tajemnica - ale mama wszystkiego się domyśliła... oprócz tortu Pavlovej oczywiście!
kiedyś to mama piekła ciasta i torty dla mnie, teraz zamieniłyśmy się rolami. wiem, że nic bardziej jej nie ucieszy niż własnoręcznie przygotowany przeze mnie słodki prezent!Z tamtych lat najmilej wspominam słodki zapach pieczonego nocną porą przez moją mamę ciasta. Pamiętam, że kiedy leżałam już w łóżku do mojego noska powoli i niepostrzeżenie wkradał się przyjemny aromat wanilii i olejku pomarańczowego. Sama nie wiem kiedy w całym pokoju dało się czuć już tylko słodki, odurzający zapach przypraw do ciasta. W kuchni mama piekła biszkopt na mój tort urodzinowy. Nie było nic przyjemniejszego na świecie, jak zasypianie otuloną w te wszystkie słodkie zapachy. Nazajutrz nadchodził ten dzień, gdy nocne aromaty przemieniały w piękny wielowarstwowy tort z pysznym kremowym nadzieniem i wianuszkiem kandyzowanych wiśni wokół urodzinowych świeczek. Wystarczyło pomyśleć życzenie i można było zdmuchnąć migoczące płomyki. Uwielbiałam to… bardzo!
fragment wspomnień z wciąż niewydanej książki CZERWONE KALOSZE


Mamo! Z Tobą czuję się tak bezpiecznie, nawet gdy nie ma Cię blisko przy mnie, wystarczy sama świadomość, że jesteś w moim życiu.
Dziękuję Ci za wszystko i kocham Cię!

* ten tort wybrałam specjalnie dla mamy ze względu na jej zamiłowanie do baletu i Anny Pavlovej - słynnej rosyjskiej baletnicy. w dzieciństwie marzyła o balecie, tak jak chyba każda mała dziewczynka, ale nic z tego nie wyszło. pozostał za to zachwyt i uwielbienie, przekazany w genach i mnie.

9 comments:

Anik said...

Jak to pięknie napisałaś...az poczułam ten zapach dochodzący z twojej kuchni i ciepło tarasu....:) I nie ma nic lepszego niż taki wpis gdy za moim oknem plucha i szarówka :)
Udanego świętowania!

enchocolatte said...

Anik, to nie możliwe... w taki dzień plucha?
W takim razie posyłam odrobinę słońca do Ciebie!

Delie said...

ciepło i wspaniale!

enchocolatte said...

poczułam się trochę jak na wakacjach Delie. ale przecież właśnie dziś mam 1 dzień wakacji! :) pozdrawiam!

Mamsan said...

Jak milo i sympatycznie, truskawki i bose stopy kojarza mi sie zawsze z wakacjami i z rozpoczeciem lata...! Pavlowej nigdy nie robilam ale wszystko jeszcze przede mna... :-) Milego dnia... M

magdalena (ellemo) said...

smacznie, ciepło, kolorowo ... NAJLEPSZEGO mamo :)

Ps. czemu "...Kalosze" jeszcze nie wydane?

artemisia said...

No właśnie, dlaczego "Czerwonych kaloszy" nie ma jeszcze na półkach w księgarni? Czy czekają już na druk, czy nie udało Ci się znaleźć wydawcy?
Też uwielbiam truskawki i bezy i balet. Jako dziecko marzyłam o byciu baletnicą, godzinami ćwiczyłam układy przed lustrem w drzwiach szafy ubrana w bibułę lub halki mojej babci. Świadomy zagrożeń tato wybił mi karierę baletową z głowy. Teraz moja córka robi nam spektakle baletowe z własną, mocno ekspresyjną choreografią w stylu modern. Ma temperament pędziwiatra, więc taniec klasyczny zdecydowanie nie jest dla niej :-)
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mamy!

KUCHARNIA, Anna-Maria said...

Ślicznie, z sercem napisałaś:) A jak czekoladowa Pavlova? Już zjedzona?

enchocolatte said...

Mamsan, :) polecam Ci ten prosty i wykwintny deser. Idealny na lato!

Ellemo, :) wciąż szukam wydawcy. To nie takie proste jak myślałam.

Artemisiu, problem z wydawcą. Znaleźć chętnego, ot jest marzenie! :) Ja na baletnice nie mam szans, bo moi chłopcy jakoś nie czują drygu do tańca, a tym bardziej do baletu. A dla mnie już stanowczo za późno :)

Anno-Mario, :) Pavlova jak zwykle zniknęła błyskawicznie. Jutro piekę następną, na komunię.